Nikdy nepoužité šaty!
(Jedná se pouze o starší modely.)
Prodej v ceně
již od 12 000 Kč

 

Pověry a zvyky aneb co by nevěstě nemělo chybět na svatbě a čeho by se měla naopak vyvarovat?

Svatba jako institut s dlouhou tradicí je opředena řadou zvyků a pověr, které vznikaly v průběhu času a vycházely z dobových poměrů.
Téměř každý při dotazu, co by nevěsta měla mít ve svatební den pro štěstí na sobě je schopen zapátrat v paměti a řící, že by to mělo být něco nového, něco starého, něco modrého a něco půjčeného. Málokdo je však schopen vysvětlit z čeho daná tradice vychází a co symbolizuje.
Něco nového má představovat symbol nového začátku, kterým bezpochyby vstup do manželství je. Něco starého představuje symbol zachování rodinné tradice. Něco půjčeného připomíná nevěstě, že si má brát k srdci rady druhých. Nakonec modrá barva symbolizuje lásku, věrnost a dlouhý společný život.
Půjčená věc by měla být vypůjčena od šťastně provdané ženy, jelikož se tak přenese kousek jejího štěstí na nevěstu. Nejjednodušším a asi nejobvyklejším způsobem, jak zařadit půjčenou věc mezi svatební výbavu nevěsty je vypůjčení svatebních šatů. Modrá barva se může objevit například na podvazku, pokud není svatba a svatební doplňky pojaté do modra, jelikož takový podvazek barevně nijak neruší ostatní svatební doplňky, zejména svatební šaty.
Starou věcí může být i rodinný šperk předávaný z generace na generaci, nicméně nevěsta by se měla vyvarovat pravých perel, protože perly symbolizují slzy.
Říká se, že když si nevěsta šije svatební šaty sama, zašívá si cestu ke štěstí. Ovšem je otázkou nakolik tuto pověru ovlivnil rozmach zakázkového krejčovství.
O oblečení všech zúčastněných platí, že nevěsta by měla mít šaty svatební a žádná jiná dáma by neměla svou róbou nevěstu zastínit. Družičky by měly mít podobné šaty jako nevěsta, jelikož tím pomohou zmást zlé duchy, kteří tak nemohou rozpoznat, která dívka je nevěsta a nevěstě tak neublíží.
Ženich nemá vidět nevěstu ve svatebních šatech dříve než ve svatební den, protože to jinak přináší smůlu. Totéž však neplatí obráceně. Ženich by pak neměl mít ve svatební den motýlka, jelikož by nevěstě mohl jinak uletět. Vložení mince do boty nevěsty v den konání svatby má novomanželům přinést bohatství. Aby láska vydržela na celý život, umístí si nevěsta do boty ještě čtyřlístek nebo jetel.
Pokud ve svatební den svítí slunce, bude nevěsta šťastná. Čáp na komíně je symbolem plodnosti.
Když nevěsta odchází o svatebním dni z domu, měla by jí dát maminka drobnou minci do svatební kabelky, aby nevěstě zajistila hojnost v nové domácnosti.