Nikdy nepoužité šaty!
(Jedná se pouze o starší modely.)
Prodej v ceně
již od 12 000 Kč

 

Co vše byste měli vědět při výběru svatebního fotografa

Svatební fotografie jsou pro snoubence jedním z nejvýznamnějších způsobů, jak si uchovat vzpomínky na svůj svatební den.
O svatební fotografie se novomanželé dělí nejen s přáteli, kteří se svatby účastnili, ale i těmi, kteří se svatby osobně nezúčastnili.
Jelikož téměř každý pár plánující svatbu řeší i otázku svatebního fotografa, požádali jsme o rozhovor jednoho z nich, pana Filipa Kartouska, aby jako zkušený profesionální fotograf pomohl snoubencům vysvětlit, jak mají postupovat při vyhledávání toho pravého fotografa, na co si mají dát pozor a na co nezapomenout, aby byly s výslednými snímky co nejvíce spokojeni.

Jak vybrat dobrého svatebního fotografa? Co by si o něm měl zákazník předem zjistit?

Reference od bývalých klientů není k zahození, ale ne všichni klienti mají shodný vkus.
Nejdůležitější je porfolio. Nejideálnější je si vyžádat 20-30 totografií z jedné svatby.
Dát si 1-2 pěkné fotografie z každé svatby na web je efektní, ale klient bude přece jen chtít víc jak 5 hezkých fotek ze svého svatebního dne do rodinného alba.
Fotograf by měl mít zkušenosti s dokumentem a fashion fotografií. To jsou základy pro focení svateb.

Je obvyklé uzavírat s fotografem smlouvu o dílo? Co je v ní vhodné sjednat?

Obvyklé to zrovna není, ale doporučuji ji uzavřít. Zejména pokud má klient striktní požadavky s neuveřejňováním svých fotografií na internetu.
Pro klienta je nejdůležitější, že ve smlouvě o dílo se dává právo klientovi s fotkami nakládat.
Určitě by se němělo zapomenout na specifikování počtu fotografií, uvedení ceny a jakýchkoliv specifických požadavků na nafocený materiál.

Co vše by měl zákazník probrat s fotografem před započetím vlastního fotografování, aby byl s výsledkem co nejvíce spokojen?

S fotografem je nejdůležítější se domluvit, co všechno chcete, aby nafotil. Nejlépe ukázat fotografie například z internetu a tím přiblížit to, co po fotografovi vyžadujete. Dohodnout se, kam až fotografa pustíte, a kde naopak chcete, aby nepřekážel. Zásadní je se dohodnout kdy, kde a na jak dlouho plánuje fotograf fotit komponované záběry novomanželů, aby nenarušil svatební program.

Jak se obvykle řeší stravování svatebního fotografa na svatbě? Kdo náklady na stravování hradí a kde se fotograf stravuje?

Fotografovi jako všem zúčastněným od rána vyhládne. Považuji za určitou zdvořilost mu jídlo nabídnout. Nevidím problém fotografa hostit i někde u konce stolu či odděleně. Zejména je třeba dbát, aby vstáváni od stolu pro fotografa bylo lehké pro případné fotografie.
Alkohol bych nenabízel. U focení je nutné vyhledat správnou kompozici (záběru, místa a lidí), vyčkat na správný moment, kde člověka vyfotí s výrazem, který je hodný a zajímavý pro fotografii, musí si hlídat expozici a hledat už dopředu další záběr. Požití alkoholických nápojů se může negativně odrazit na výsledku fotografování.

Jaká je cena za svatebního fotografa a co ji ovlivňuje?

S vyšší kvalitou fotografa by měla stoupat i cena za jeho čas. Bohužel nezkušení fotografové se inspirují se svým ceníkem u těch zkušenějších.

Je obvyklé platit fotografovi zálohu bez osobní schůzky předem? Jak se obvykle řeší platba za fotografování?

Záloha se platí, až je klient a fotograf seznámený s tím, co chce fotit. A to je nejlepší vyřešit osobně.
Záloha po osobním setkání je standard, přece jen vezmete fotografovi termín a on počítá s tím, že bude s Vámi fotit a vy přece jen také.
Je také normální se zálohou po schůzce počkat, až všechno klient doma bez nátlaku osobně zváží.
Platit fotografovi až máte v ruce vše, na čem jste se předem domluvili, je standard.

Jaká místa jsou vhodná na fotografování? Kde dělat fotografie, když prší?

Zkušený fotograf nafotí hezké fotografie téměř kdekoliv.
Že focení za slunečna je nejlepší, je jen dogma, fotit v mlze, dešti, když padá sníh je zábavné a originální, zkušený fotograf si s těmito živly poradí, ba bude za ně i rád. Déšť tudiž není překážkou. Jsou deštníky a fotografie v dešti i s deštníkem v rukou zkušeného fotografa vyjdou dobře.

Dostanu jako zákazník všechny nafocené fotografie, i když si zaplatím úpravu jen některých z nich?

Záleží na předchozí osobní domluvě.
Svatebčanům jde nejvíc o vzpomínky a emoce, a měli by podle mě mít novomanželé právo dostat všechny fotografie. Třeba oddělené do tří složek: Fotky nejlepší na zeď/ Fotky do alba/ Fotky ostatní.
Správný fotograf, než zmáčkne spoušt, tuší co vyjde za fotografii, a proto by se neměl stydět všechny fotografie poskytnout svému klientovi.

Samozřejmě jde o reputaci fotografa, který nechce, aby byly zveřejňované nepovedené snímky, které mu neudělají dobrou reklamu, nicméně lze toto řešit dohodou, že neupravené fotografie budou použity pouze pro osobní potřebu zákazníka?

Ze špatné fotografie žádný program na světě fotku dobrou neudělá, a úprava barev, světlosti jde už dnes automaticky udělat na všech vybraných fotografiích automaticky.

Jaká je obvyklá dodací lhůta svatebních fotografií?

Prvních cca 5 kusů fotografií by měl fotograf zvládnou odeslat na mail ještě ten večer. Přece jen klient chce své fotografie co nejdřív, aby s nimi mohl pracovat dál - facebook, maminka, babička..)
Do týdne by klient měl mít u sebe všechny fotografie, pokud není fotograf enormě vytížen, to se pak lhůta může protáhnout i na měsíc.

Co je vhodné udělat s fotografiemi po svatbě kromě pověšení té nejkrásnější fotografie nad novomanželskou postel? Nabízí fotografové i další služby jako zpracování fotoknihy apod.?

Fotoknihu by měl zpracovat sám fotograf, protože sám rozumí svým fotografiím. Měl by také rozumět jak jednotlivé fotografie nakomponovat do fotoknihy. Přece to jen není o tom dát ty nejhezčí fotografie sestupně do fotoknihy, ale fotografie by měly mezi sebou komunikovat, ladit barevně a kompozičně.

Co mohu od fotografa vyžadovat navíc?

Polaroid či klasické fotografie na film vyvolané klasickou technikou mají své kouzlo.
Fotograf ale zvádne obsluhovat jen jedno zařízení najednou, a proto tyto “alternativní“ fotografické záznamy jsou vhodné na momentky nebo incenované svatební portréty.
Tisk fotografií zvládne i samotný klient, ve fotolabu. Asistence fotografa je zbytečná.

Článek byl připraven ve spolupráci s www.fotozlin.eu