Nikdy nepoužité šaty!
(Jedná se pouze o starší modely.)
Prodej v ceně
již od 3 000 Kč

 

Může mít pánská svatební košile krátký rukáv?

K napsání tohoto článku mě inspiroval dotaz, zda lze vzít v létě pod svatební oblek košili s krátkým rukávem.
Jak už tazatelka tušila, z hlediska etikety by měl být rukáv dlouhý a barva košile nejlépe bílá či krémová. Argumentovala však: „Vždyť to stejně nebude vidět...“. A tak jsem se na problematiku pánských sak a košilí podívala blíže a seznámím Vám s tím, co se mi podařilo vypátrat.
Holé předloktí vykukující ze saka působí přinejmenším divně a chlupy na rukou kazí jakýkoliv dojem estetičnosti, i když máte na sobě sako v řádu několika tisíc korun.
U obleku či společenského saka je vhodná délka rukávů po zápěstí, vždy tak, aby byl vidět lem košile, případně manžetové knoflíčky při pokrčení ruky. Část košile, která vykukuje, by měla být asi 1 cm.
Kromě délky rukávů je důležitá i šířka/výška průramku saka (štíhlost rukávu především v oblasti od lokte k dlani) a celkový střih. Z optického hlediska má šířka rukávu dokonce větší vliv na dojem siluety saka a zároveň i celé postavy.
Jelikož běžná konfekce sedí málokomu, je zpravidla nutné provést drobné úpravy. Zkrácení rukávu je nenáročný krejčovský zákrok a většina obleků z konfekce či samostatných sak je šitá tak, že lze tuto úpravu snadno provést. Totéž platí i o zúžení rukávů.
Když jsou rukávy štíhlé s vysoko střiženými průramky, lze s nimi snadno tančit, držet ruce na volantu, zvedat ruce pro stylizované svatební fotografie a nestane se, že by rukáv nepříjemně sjížděl až k lokti.
Na závěr nutno podotknout, že dotýkat se holou kůží na ruce měkké bavlněné košile je velmi příjemné i pro citlivější jedince na rozdíl od obvyklé umělé podšívky saka.