Nikdy nepoužité šaty!
(Jedná se pouze o starší modely.)
Prodej v ceně
již od 12 000 Kč

 

Návod jak si vyrobit vlastní závoj

Závoj je pěkným doplňkem svatebních šatů. V dnešní době je na trhu nepřeberné množství závojů v různých délkách od zcela jednoduchých až po dlouhé honosné mnohavrstvé závoje lemované bohatou krajkou.
My si tu zkusíme vytvořit postup na jednoduchý dvojvrstvý závoj střední délky.
Nejprve co k tomu budeme potřebovat:
Než začnete s plánováním závoje, vyberte si šaty, abyste závoj mohla uzpůsobit tak, aby k šatům dobře ladil a vhodně je doplňoval.
Je třeba si ujasnit, zda budete vyrábět závoj dvoj, třívrstvý či čtyřvrstvý a podle toho nakoupit tyl. Na dvojvrstvý závoj umístěný na temeno hlavy se spotřebuje přibližně 70cm délky na delší vrstvu a cca 45cm kratší vrstva a šíře cca 1m, přičemž se tyl nestříhá na dva kusy, ale ohne na tyto dvě délky.
Délku závoje stanovíme s ohledem na délku zad konkrétní nevěsty. Též je nutné zohlednit kam závoj plánujete umístit, zda na temeno hlavy, dolů pod drdol blízko krku či nahoru na hlavu. Závoj můžete ve spodní části buď zakulatit nebo udělat rovný, aby tvar dobře ladil k vybranému modelu šatů.

Můžeme začít. Základem je střih. Nejprve si ustřihneme obdélník v požadované velikosti. Pokud bychom vyráběli trojvrstvý závoj, tak prostřední vrstvu si ustřihneme zvlášť. U kulatého závoje složíme látku nejprve podélně napůl a pak ještě příčně napůl a sešpendlíme, aby se nám látka nerozjela. Z papíru si vytvoříme střih ve velikosti složené látky. Na jedné straně zakulatíme dle požadavku míry zakulacení. Střih přišpendlíme k látce a ustřihneme dle připraveného tvaru. Látku rozložíme a přehneme na dvě požadovené délky vrstev závoje. V lomu prošijeme dvojitou nití a nařasíme na šíři hřebínku. Ze zbylé látky obmotáme hřebínek. Hřebínek umístíme pod látku a přišijeme. A závoj je na světě!

Kam dál?

Podlehněte kouzlu svatebních oznámení zdobených krajkami