Nikdy nepoužité šaty!
(Jedná se pouze o starší modely.)
Prodej v ceně
již od 3 000 Kč

 

Skladování a čištění svatebních šatů

Jelikož si v dnešní době řada nevěst své svatební šaty kupuje a ze sentimentálních důvodů se s nimi nechce po svatbě rozloučit, je dobré znát, jak o šaty pečovat, aby zůstaly ve výborném stavu.

Čištění svatebních šatů

Pro dosažení nejlepších výsledků si nejprve přečtěte návod na údržbu na štítku samotných šatů, který obsahuje pokyny pro péči o ně. Standardně bývá uvedeno suché čištění nebo profesionální čištění za mokra. Při odborném čištění profesionální čistírnou se šaty nesrazí a po vyčištění mají neutrální až čistou vůni. Materiál šatů přijde zpět měkčí a světlejší, neporušený, s našitým zdobením bez poškození.
Šaty je vhodné vyčistit dříve než je uskladníte do skříně. Zkontrolujte případné viditelné skvrny, včetně zašpinění spodního lemu šatů u země. O skvrnách vyrozumte čistírnu. Od čirých látek, jako jsou olej na tělo, pot, bílé víno a sladké tekutiny se nemusí skvrny objevit hned, nýbrž až když začnou oxidovat. Zobrazí se pak jako světle hnědé nebo žluté skvrny, které lze jen stěží odstranit. Aby se zabránilo tomuto nepříjemnému překvapení, je vhodné šaty vyčistit co nejdříve po svatbě.

Skladování

Čisté šaty je třeba uskladnit způsobem, který je bude bezpečně chránit po dlouhou dobu. Šaty lze skladovat buď zavěšené nebo složené. Složení dejte přednost, jsou-li Vaše šaty bez ramínek, nebo mají velmi tenká ramínka, popřípadě jsou značně těžké. Naopak zavěšení je doporučováno, pokud jsou vaše šaty velmi tenké, nebo ze zvláště citlivého materiálu (např. antické krajky nebo hedvábí), minimalizujete tak riziko trvalého zlomení vláken a značení přehybů způsobené nevhodným skladováním.

Skladování zavěšených šatů

Je třeba zabezpečit, aby šaty mohly dýchat, vypařovala se z nich vlhkost a nedošlo tak ke vzniku plísní.
Nevhodné je používat na šaty plastové obaly na oděvy, které jsou nepropustné a vypařují se z nich nezjistitelné zplodiny, které mohou vážně oslabit a poškodit vlákna materiálu šatů.
Vhodný je speciální obal na oděvy, který se dá pořídit ve specializovaných obchodech, nebo použijte obyčejný čistý bílý bavlněný přehoz.
Vytvořte proříznutím díru pro ramínko, aby bylo možné šaty zavěsit.
Použijte kvalitní široké, nejlépe polstrované ramínko, které napomáhá udržet šatům tvar.
Polstr na ramínko si lze i doma vyrobit omotáním bílého bavlněného prostěradla kolem ramínka.
Šaty uskladněte na suchém a tmavém místě v hlavním obytném prostoru bytu či domu Není vhodné šaty uskladňovat do podkroví, suterénu, nebo garáže, kde hrozí změny vlhkosti a teplot.
Každé dva roky je vhodné šaty vybalit a překontrolovat jejich stav.

Skladování složených šatů

Ke složenému uskladnění je vhodná krabice bez lepidel a tištěných papírů, aby nedošlo k poškození tkanin v důsledku vysychání chemikálií z lepidel a barev.
Krabice by měla svou velikostí odpovídat objemu šatů. Natěsnání šatů do menší krabice nebo časté překlady na šatech mohou zapřičinit trvalé pomačkání a oslabení látky.
Před uložením šatů zabalte šaty do jemnějšího papíru bez potisku. Jednotlivé části tkaniny se nesmí vzájemně dotýkat.
Krabici nejprve vyložtě tímto papírem a následně vložte zabalené šaty.
Víko od krabice nezalepujte. Aby se zabránilo trvalému přeložení tkaniny, je dobré občas šaty vyvětrat a přeskládat.
O místě uložení platí to samé jako v případě zavěšených šatů.


Články se související tématikou:
Může mít pánská svatební košile krátký rukáv?
Proč se nosí bílé svatební šaty?